+90 507 777 23 33
info@cometofethiye.com
Turkish EnglishRussian Chinese (Simplified)
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Bodrum

BODRUM HAKKINDA BİLGİLER

Türkiye’nin güney batı sahilinde, Muğla ili sınırları içerisinde yer alan Bodrum, Türkiye’nin dünya çapında en popüler tatil beldelerinden birisi konumunda. Bodrum, deniz, dağlar ve çam ormanlarının birleştiği muhteşem doğal güzelliklere sahip bir tatil beldesi. Türkiye’nin en popüler tatil beldelerinden birisi olan Bodrum, muhteşem denizi, doğal güzellikleri, çam ormanları, tabiat parkları, koyları ve plajları, lüks tatil köyleri, otel ve resortları, restoranları, gece kulüpleri ve alışveriş imkanları ile tatilcilere unutulmayacak bir tatil fırsatı sunmakta.
Antik çağın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Halikarnas üzerine kurulmuş olan Bodrum, aynı zamanda kendine özgü mimari yapısı, beyaza boyalı evleri, tarihi ve begonvillerle süslü çehresi ile Türkiye’nin Ege’den dünyaya açılan en önemli tatil cenneti konumunda.

650 kilometrelik sahil şeridi ile Bodrum yarımadası, aynı zamanda, Gümbet, Bitez, Ortakent, Bağla, Aspat, Karaincir, Akyarlar, Turgutreis, Gümüşlük, Kadıkalesi, Yalıkavak, Gündoğan, Türkbükü, Göltürkbükü, Torba ve daha pek çok yerleşim birimi ve plajları ile Türkiye’nin seçkin ve popüler tatil merkezlerinden biri konumunda.

Bodrum’un simgelerinden Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın “Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin, senden öncekiler de böyleydiler. Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler…” yazdığı gibi Bodrum, Türkiye’nin tüm tatil beldeleri içinde ayrı bir yere sahip.

Kısaca Tarihi

Bodrum’un eski adı olan Halikarnassos’ta M.Ö. 484 yılında doğan ve tarihin babası olarak adlandırılan Heredot’a göre Bodrum Dor’lar tarafından kurulmuş. Daha sonra ise Karya ve Leg’ler bu bölgeye yerleşmişler. M.Ö. 650 yılında ise Megeralılar bu bölgeye gelerek şehri genişletmişler ve adını Halikarnassos koymuşlar.
M.Ö. 386 yılında Perslerin hakimiyetine giren Halikarnassos, M.Ö. 353 yılında Karya bölgesinin başkenti olduğunda döneminin en parlak devrini yaşamış. Dünyanın yedi harikasından birisi olan Bodrum Mausoleion da bu dönemde Kral Mausolos’un anısına kız kardeşi ve aynı zamanda karısı olan Artemisia tarafından yaptırılmış.

Halikarnassos, M.Ö. 192 yılında Romalıların, M.S. 395 yılında Bizanaslıların ve M.S. 11. yüzyılda da Türklerin egemenliğine geçmiş. Daha sonra I. Haçlı savaşlarında yeniden Bizanslıları ve sonrasında 14. yüzyılda tekrar Türklerin eline geçmiş. 1415 yılında Rodos Şövalyelerinin egeneliğine geçen Halikarnassos, son olarak 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde tekrar Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyetine girmiş. Bodrum ismi Cumhuriyetin ilanından sonra verilmiş.