+90 507 777 23 33
info@cometofethiye.com
Turkish EnglishRussian Chinese (Simplified)
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Antalya

ANTALYA HAKKINDA BİLGİLER

Eski ismi  Attalia olan Antalya‘nın tarihi, Pergamon Kralı Attalos II tarafından kurulduğunda M.Ö. 150 yılına kadar gider. Havari Paul, Ibn-e-Battuta gibi çok ünlü misyonerler ve gezginler tarafından ziyaret edildi. Şehir, Selçuklular döneminde çevredeki alanlar için ana liman ve Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Yahudilerden oluşan mükemmel bir çok kültürlü topluluk olarak hizmet etti. Güzel kumsalları ve 1970’lerden beri her yıl milyonlarca turisti çeken akıllara durgunluk veren antik kalıntılarıyla güzel bir kıyı bölgesidir. Antalya, Akdeniz bölgesinde bulunan önemli tatil beldelerinden biridir.

Şehir, Roma dönemi limanının etrafına inşa edilmiştir ve etrafındaki dağlar puslu mavi denize mükemmel bir arka plan sağlar. Akdeniz’de gölgeli palmiye ağaçları ve yat limanı ile çevrilidir. Şehrin modern kısmı, merkezi Kaleiçi meydanı ile eski Antalya kentinin etrafına inşa edilmiştir. İyi korunmuş ve çoğunlukla yabancılara ait eski Osmanlı ahşap evleriyle dar dolambaçlı sokakları vardır. Geçmişte Antalya ve altın kumsalları Alman ve Rus vatandaşlarını cezbetti ve popüler bir destinasyon olarak kabul edildi. Bu nedenle şehrin nüfusu özellikle yaz aylarında yaklaşık 2,8 milyona çıkmaktadır.
Şehir, M.Ö. 150 yılında bir Bergama kralı olan Attalus tarafından kurulmuş ve şehir, ünlü “Attaleai” olarak bilinen onun adını almıştır. Antalya, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından yönetiliyordu. Yivli Camii, Olympus Tapınağı ve daha pek çok anıt ve kalıntı var. Şehir, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra en önemli turizm merkezi olarak tanındı ve tanıtıldı. Artık Türkiye’deki ana cazibe merkezi haline geldi ve turistlerin yaklaşık% 40’ı Türkiye’ye bu şehir üzerinden giriyor.
Antalya bölgesi tarihi kalıntılar ile şaşırtıcı doğal güzelliklerle kutsanmıştır. Antalya’nın sadece 14 km kuzeydoğusundaki Yukarı Düden Şelalesi’nde keyif ve heyecan yaşayabilirsiniz. Aynı şekilde şelale, bölgenin en ünlü plajlarından biri olan Lara Plajı ile bağlantılıdır. Kurşunlu Şelaleleri ve Nilüfer Gölü gibi çevrede daha birçok güzel şelale ve göl vardır. Ayrıca muhteşem bir manzara sunan meşhur Bey Dağı Milli Parkı’na (Olimpos Milli Parkı) sahiptir. Bu yerler şehir merkezine uzak değildir ve rahatlıkla gezilebilir.
Şehir, sadece popüler bir destinasyon değil, aynı zamanda Bakırlı Dağları’na yakınlığı nedeniyle ideal bir kış sporları merkezidir. Dağlar, Mart ve Nisan aylarında kayak keyfi için mükemmel bir eğim sağlayan 1750-1900 metre yükseklikte duruyor. Antalya marinasında güneşlenebilir, öğleden sonra sörf ve dağlarda kayak yapabilirsiniz. Antalya ayrıca Paleolitik Çağ’dan (MÖ 50.000) kalma antik kalıntılara da yakındır. Yerleşim, Türkiye genelindeki çeşitli müzelerden eserler barındıran Türkiye’deki en eski yerleşim yeridir. En iyi müzelerden biri, zengin tarih alanlarına bir bakış sunan Arkeoloji Müzesi’dir.
Antalya, yaz ve kış mevsiminin mükemmel bir karışımına ve Akdeniz’in en iyi sahil kentlerinden birine sahiptir. Farklı ve kültürel açıdan zengin şehrin tadını çıkarmak ister misiniz? Roma, Helenistik ve Osmanlı dönemine ait kalıntıları görmek ister misiniz? Merak ediyor musunuz, bize bildirin